Zabezpečenie objektov alarmom a kamerami
Ochrana pred vlámaním? Kamery a alarm.
Polícia za minulý rok eviduje 55 tisíc prípadov krádeží vlámaním, pri ktorých sa škoda celkovo vyšplhala takmer na 50 miliónov Eur. Ako zlodeja od Vášho domu nebo bytu odlákať a ako ho zastaviť? Dnes už existuje mnoho spôsobov ochrany majetku. A nie je to len strážny pes.
Moderná technika dnes už dokáže takmer všetko. Z kamery môžete na telefón dostať obrázok, kto je vo vašom dome, ústredňa vás upozorní na akýkoľvek pohyb textovou správou alebo rovno zavolá ochranku. A to nie je ani zďaleka všetko. Moderné zabezpečovacie systémy vedia ovládať svetlá, automatické brány a mnoho rôznych spotrebičov, ale aj napríklad skontrolovať či neuniká plyn, či nehorí alebo nezatápa určené priestory...
Viac informácií
Prečo je dobré mať firmu, kanceláriu, sklad alebo garáž zabezpečenú?
Posúďte sami. Je lepšie vedieť, že sa vám niekto násilím snaží, alebo už dostal do objektu firmy, kancelárie, skladu, garáže, alebo to chcete zistiť, až keď sa vrátite z dovolenky? Predsa len sú situácie, keď v objekte zlodej môže stráviť dlhší čas pretože má informácie, že ste dlhšiu dobu preč. Čím dlhší čas mu dovolíte zostať „doma", tým budú škody väčšie. Navyše na zabezpečenie priestoru už nie je v dnešnej dobe potrebné ani ťahať káble, senzory fungujú bezdrôtovo a na batérie a taktiež to už v dnešnej dobe nie je cenovo nedostupná záležitosť.
Ako elektronické zabezpečovacie systémy fungujú?
Mnoho ľudí si ešte stále myslí, že kamery iba snímajú obraz a ak sa niečo udeje, vyberie sa záznam, na základe ktorého je snaha identifikovať páchateľa. Viac, či menej kvalitné zábery páchateľov sú potom často vidieť vo večerných správach. Táto prežitá funkcia kamerového systému sa môže javiť ako jediná, či hlavná, no nie je to celkom tak. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že kamera nie je pasívny prvok ochrany. Moderné a dobre nakonfigurované bezpečnostné kamerové systémy vyhodnocujú čo sa pred ich objektívom deje. Zatiaľ nevedia rozpoznať páchateľa trestnej činnosti od majiteľa domu (ale aj to čoskoro bude), vedia však vyhodnotiť podozrivé vstupy a upozorniť na to svojich majiteľov, alebo iné oprávnené osoby. Vedia zistiť, že v miestnosti je pes a nie narušiteľ. Vedia odfotiť ŠPZ vozidla prípadného narušiteľa. A to všetko, či je deň, alebo noc! Detektory alarmu zase slúžia k tomu, aby upozornili na otvorené dvere, okno, pohyb v miestnosti, rozbitie sklenenej výplne v okne apod. K tomu, aby sa poplach kvôli otvorenému oknu nerozoznel aj v momente, keď sú majitelia objektu doma, slúži zabezpečovacia ústredňa, do ktorej sú pripojené všetky detektory a ktorá rozozná oprávnené a neoprávnené vstupy. Ďalej existujú rôzne výstupy, pretože správa, že došlo k narušeniu objektu, sa musí nejako poslať. Na to môže upozorniť vonkajšia siréna, ktorá v okamžiku násilného vniknutá do objektu na páchateľa upozorní. Môže to byť i GSM komunikátor, ktorý vám zavolá a odošle SMS na mobilné telefóny. A môže to byť aj výstup na pult centrálnej ochrany bezpečnostnej agentúry, ktorá zaisťuje aj výjazd zásahovej jednotky do narušeného objektu.
Pomôže nakoniec chytiť zlodeja?
Násilné vniknutie do objektu je vyhodnotené prakticky okamžite. Pokiaľ sa rozoznie siréna na budove, záleží na tom, či páchateľa odradí a rýchlo zmizne, alebo zostane v objekte i napriek tomuto signálu, pretože verí, že na sirénu nikto nezareaguje. To sa stáva pri autoalarmoch, húkanie sa rozoznie a väčšina ľudí si ho nevšíma. V prípade, že máte výstup zabezpečenia na svoj mobilný telefón, môžete zavolať suseda, aby preveril, či je všetko v poriadku, alebo sa pripojiť na kamerový systém a zmonitorovať si objekt svojpomocne – na diaľku. Najlepší výstup je na pult centrálnej ochrany. Tento výjazd je schopný páchateľa trestnej činnosti v objekte zaistiť a vyčkať do príjazdu polície. Samozrejme to niečo stojí, ale nie sú to závratné položky. Zaujímavé je tiež zabezpečenie s kamerami, ktoré v okamihu narušenia priestoru odosielajú MMS na mobilný telefón. Vy tak máte predstavu, kto že sa to vo vašom objekte pohybuje. Samotný zabezpečovací systém síce zlodeja nechytí, ale rozhodne napomôže k tomu, aby sme o zlodejovi vedeli čo najskôr, a prípadne pomôže s jeho identifikáciou.
Stojí niečo prevádzka zabezpečovacieho systému?
Cena prevádzky je závislá hlavne na type výstupu. Pokiaľ využívate len sirénu, platíte len za spotrebu elektrickej energie. Pokiaľ si necháte posielať správy z ústredne na telefón, tak je to cena za odoslanú SMS. A pokiaľ využívate prenos na pult centrálnej ochrany, je čiastka za hliadkovanie objektu približne 20 Eur za mesiac.
Čo je v súčasnosti v tomto segmente najmodernejšie alebo najlepšie?
Na trhu je veľa rôznych technológií, rozhodne však neodporúčame kúpu tzv. výhodných kompletov v supermarkete. Je dôležité mať kvalitné detektory, ktoré nevyhlasujú falošné poplachy. Na čo je vám lacné zabezpečenie, ktoré nefunguje? Taktiež neodporúčame dať si alarm nainštalovať známym alebo necertifikovanou firmou. V obidvoch prípadoch sa poisťovne radi vyhovoria, že alarm nebol správne nainštalovaný a poistné plnenie Vám zanikne...
Podľa čoho si vybrať zabezpečenie, ktoré bude pre mňa najlepšie? Ktoré parametre sú dôležité?
Parametrov a možností je v tomto odbore strašne veľa. Výber typu zabezpečenia a inštaláciu odporúčame ponechať na nás. Po obhliadke a vypočutí si Vašich požiadaviek Vám radi predložíme niekoľko návrhov a Vy si podľa svojich potrieb a možností môžete vybrať tú najvýhodnejšiu variantu.
Prečo práve F.A.T.?
Referencie
Naša spoločnosť vykonala už množstvo montáží zabezpečovacích systémov s veľmi dobrými výsledkami. Z bezpečnostných dôvodov však nemôžeme zverejňovať detaily o našich predchádzajúcich zákazníkoch.
Pokiaľ máte záujem o obhliadku objektu a vypracovanie cenovej ponuky, neváhajte nás kontaktovať.
Kontaktujte nás